piątek, 19 grudnia 2014

Niezbędne informacje przed wzięciem w leasing samochodu używanego

Leasing samochodów używanych

Prowadzenie działalności gospodarczej, niezależnie od jej wielkości, wiąże się z dużą ilością podróżowania. Dlatego warto rozważyć leasing samochodów używanych. Wiąże się to z mniejszymi kosztami, niż w przypadku brania w leasing pojazdu nowego. Leasing samochodów używanych pozwoli nam zaopatrzyć się w niezbędny środek transportu bez obciążania konta firmy. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne różnice i ograniczenia, które leasingodawcy narzucają w związku z autami używanymi. Wszystkie ograniczenia i obowiązki, których będziemy musieli przestrzegać w czasie trwania leasingu są zawarte w jej umowie.

Kwestia podatku VAT i pozostałych kosztów

Najlepiej zakupić pojazd sprzedawanego na fakturę z pełnym VAT. Dzięki temu, będziemy mieli możliwość odpisania VAT-u. Leasing samochodów używanych w takim wariancie kupna pozwoli nam na wpisanie w koszty uzyskania przychodu okresowych rat leasingowych, opłaty wstępnej i czynszu inicjalnego. Uwaga! Nabycie pojazdu na fakturę VAT marża nie pozwoli nam na wykonanie żadnej z wcześniej opisanych czynności. Dlatego leasing samochodów używanych w tej opcji jest nieopłacalny. W takim wariancie możemy tylko odliczać sobie koszty amortyzacji i odsetki. Po skończonej umowie, w przypadku drugiego wariantu, pojazd staje się naszą własnością bez dodatkowych kosztów.

Raty leasingowe, opłata wstępna i okresy leasingowania

Wszelkie opłaty są ściśle powiązane z wiekiem samochodu oraz z miejscem jego nabycia. Często bywa tak, że jedynym sposobem na wzięcie w leasing samochodów używanych jest nabycie go od autoryzowanego dealera. Z samochodami sprowadzanymi z zagranicy i kupionymi w komisach może być problem. Istnieje również zasada, której wiele firm leasingowych ściśle się trzyma. Chodzi o to, że maksymalny wiek pojazdu i okres leasingu nie może przekroczyć ośmiu lat. Czyli, przykładowo, nabywając dwuletni pojazd, możemy go leasingować maksymalnie przez pięć lub sześć lat. Biorąc pojazd w leasing samochodów używanych nasz wkład własny może wynieść nawet czterdzieści procent. Minimalny procent wkładu własnego to dziesięć procent, wszystko zależy od pochodzenia samochodu i jego wieku. Raty leasingowe mają stałe stawki przez okres czasu zawarty w umowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz