wtorek, 30 grudnia 2014

Zanim zdecydujesz się na leasing, zapoznaj się z tymi informacjami

Podstawowe informacje o leasingu

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na wzięcie umowy leasingu, musi odpowiednio zapoznać się z tematem. Jest to zbyt poważne przedsięwzięcie, żeby brać w ciemno. Przejdźmy zatem do konkretów. Jak zapewne wiecie, leasing jest umową, którą zawiera firma leasingowa z nami, czyli korzystającymi lub inaczej leasingobiorcami. Firma leasingowa w umowie określana jest jako leasingodawca lub finansujący. Warto również wiedzieć kilka rzeczy na temat opcji leasingowych. Gdy decydujemy się na leasing, zwykle możemy wybrać pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym. Między nimi istnieją znaczące różnice, dlatego bez odpowiedniej wiedzy, nie da się jednoznacznie określić, który będzie lepszy dla twojej firmy.

Różnice między leasingiem operacyjnym i finansowym

Oczywiście, przed podpisaniem umowy, konsultant powinien zapoznać klienta z różnicami i pomóc w wyborze odpowiedniego. Warto jednak już co nieco wiedzieć, żeby nie dać się oszukać. Największą różnicą jest to, że leasing finansowy pozwala nam na wpisanie leasingowanego przedmiotu do własnych aktywów. Co za tym idzie, możemy odpisywać sobie opłaty amortyzacyjne. W przypadku wyboru leasingu finansowego, musimy od razu opłacić cały podatek VAT. Leasing operacyjny pozwala nam na dokonywanie opłat VAT od każdej raty. Dodatkowo, nie możemy odliczyć opłat amortyzacyjnych, ale możemy odliczyć sobie raty, zarówno część odsetkową i kapitałową. Leasing finansowy daje jedynie możliwość odliczenia części odsetkowej. Leasing operacyjny zawiera klauzulę w umowie, dzięki której po jej upływie, możemy wykupić przedmiot leasingowany za grosze. W opcji operacyjnej, dostajemy go automatycznie po umowie, bez dodatkowych opłat.

Która opcja jest lepsza?

Nie da się jednoznacznie określić, która opcja leasingowa będzie najlepsza dla twojej firmy. W tym celu musielibyśmy dokładnie ją przeanalizować. Ogólnikowo, uznaje się jednak, że leasing operacyjny przyciąga najwięcej właścicieli firm małych i średnich. Leasing operacyjny nie wymaga dużych nakładów pieniężnych od firmy. Nie naraża jej budżetu. Każdą ratę wliczamy do kosztów uzyskania przychodu. Leasing finansowy wybierają zwykle duże firmy i wielkie korporacje. Przykładowo, nabywając w leasingu flotę pojazdów, mogą odliczać sobie koszty amortyzacji, a dodatkowo przy takich zamówieniach otrzymują specjalne pakiety serwisowania itd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz