poniedziałek, 16 marca 2015

Alternatywa leasingu operacyjnego

Leasing finansowy

Zdecydowanie najchętniej wybieraną formą leasingu jest leasing operacyjny. Nie ma się co dziwić. Jest to najbardziej korzystna oferta dla firm małych i średnich. Niesie ze sobą dużo korzyści finansowo-podatkowych, które często przesądzają o jej wyborze. Warto jednak rozważyć jego alternatywę – leasing finansowy. W wielu aspektach różni się on od leasingu operacyjnego. Przeanalizujmy więc te różnice. Pierwszą z nich są raty. W leasingu operacyjnym całą ratę, a więc część kapitałową i odsetkową, można wpisać w koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Powoduje to dość spore obniżenie podstawy opodatkowania. W leasingu finansowym, jedynie odsetkowa część raty może zostać wpisana w koszty.

Amortyzacja

Kolejną, bardzo znaczącą różnicą, jest amortyzacja. Leasing finansowy charakteryzuje się tym, że to właśnie klient, czyli leasingobiorca, dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Pozwala to na wpisanie amortyzacji do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Warto dodać, że nie są to kwoty małe, więc jest to jeszcze bardziej korzystne. W leasingu operacyjnym to leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, więc klient nie czerpie z tego żadnych korzyści. Kolejnym ważnym aspektem jest wykup. Istnieje on tylko w leasingu operacyjnym. Jest to kwota, za którą możemy na stałe wykupić przedmiot leasingowany po zakończeniu umowy leasingowej. Nie jest to duża kwota, mimo tego trzeba ją zapłacić, jeśli klient chce, aby środek trwały został w jego posiadaniu na stałe. W leasingu finansowym automatycznie, po zakończeniu umowy, przedmiot leasingowany staje się własnością klienta, nie ponosi on również żadnych dodatkowych opłat.

Podatek VAT

W leasingu operacyjnym podatek VAT opłaca się cyklicznie. Doliczany jest on do każdej raty leasingowej. To kolejna rzecz, która sprawia, że wiele osób nie decyduje się na leasing finansowy. Ponieważ w takim wypadku, leasingodawca musi zapłacić cały podatek VAT wraz z pierwszą ratą. Nie jest to mała kwota i może bardzo obciążyć finanse firmy. Na korzyść leasingu finansowego przemawia to, że umowę można podpisać na dowolną ilość czasu, w leasingu operacyjnym jest to zwykle okres od dwóch lat do pięciu-sześciu lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz