piątek, 16 stycznia 2015

Najważniejsze pojęcia - leasing

O leasingu i stronach w umowie

Coraz większy wzrost popularności leasingu spowodował, że warto znać podstawowe pojęcia niezależnie od tego, czy leasing planuje się wziąć czy nie. Leasing, najprościej ujmując, jest udostępnieniem jakiegoś środka trwałego odpłatnie, przez określony czas. Oznacza to więc, że dwie strony zawierają umowę. Leasingodawca, czyli osoba, która przekazuje klientowi w leasing dany przedmiot i leasingobiorca, czyli klient. Zbywca, który także jest zawarty w umowie, jest osobą, od której firma leasingowa (finansujący) nabywa dany środek trwały. W umowie może także występować poręczyciel. Jest to osoba, która potwierdza zdolność klienta (korzystającego) do wzięcia danego przedmiotu w leasing.

Charakterystyka leasingu operacyjnego

Korzystają z niego głównie małe i średnie firmy. Jest to leasing, w którym środek trwały na czas umowy leasingu pozostaje w aktywach firmy leasingowej. Oznacza to, że leasingodawca musi dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Korzystający jest natomiast zobowiązany do dokonywania opłat ratalnych. Są one wliczane w koszt uzyskania przychodu. Leasing operacyjny daje możliwość leasingobiorcy do wykupu środka trwałego po zakończonej umowie.

Charakterystyka leasingu finansowego

Korzystają z niego duże firmy. Naturalnie, małe firmy także mogą wziąć środek trwały w leasing finansowy, jest to jednak mało opłacalne. Przedmiot , na czas umowy, staje się aktywem korzystającego i to on musi robić odpisy amortyzacyjne. Opłaty amortyzacyjne i odsetki od rat są wliczane w koszty uzyskania przychodu. Największym minusem, jeśli chodzi o leasing finansowy, jest to, że na początku umowy trzeba zapłacić cały podatek VAT. Wybierając ten leasing, po upłynięciu umowy, środek trwały automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.

Wyjątkowy rodzaj leasingu – zwrotny

Jest to bardzo ciekawy rodzaj leasingu. Polega on na tym, że przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej jakiś środek trwały, a następnie bierze go w leasing. Dzięki temu, właścicielem przedmiotu staje się firma leasingowa. Mimo tego, na mocy umowy o leasing, ze sprzedanego środka trwałego nadal korzysta leasingobiorca. Ten rodzaj leasingu pozwala właścicielom działalności gospodarczej na pozyskanie dodatkowego kapitału, jest on dość często wykorzystywany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz